Jaki ostatni fotelik samochodowy wybrać dla starszaka (3,5-5 latka)?

2021-08-27

Kategoria wagowa fotelika samochodowego dla starszego dziecka

  Jak łatwo się domyśleć, podczas zakupu fotelika samochodowego dla dziecka w wieku ok 3,5-5 lat, będzie interesować nas kategoria wagowa 15-36 kg lub jeżeli będziemy wybierać z fotelików z najnowszą, jeszcze nie obowiązującą homologacją to będą to foteliki dla dzieci o wzroście powyżej 100cm. Do tej właśnie kategorii są kwalifikowane foteliki przeznaczone stricte dla tzw. starszaków.

Kiedy zdecydować się na zmianę?

  Powyższe pytanie zapewne spędza sen z powiek wielu rodzicom. Mogłoby się wydawać, że zmiana jest konieczna w momencie, gdy aktualnie używany fotelik staje się zbyt mały dla dziecka. Pozory jednak mylą i nie warto kupować zbyt wcześnie kolejnego modelu. Jest zupełnie odwrotnie, im później kupimy fotelik samochodowy z kategorii 15-36 kg, tym lepiej dla dziecka i jego bezpieczeństwa. Oczywiście nie możemy przekraczać parametrów, które określi producent poprzedniego fotelika, który używaliśmy (np. wagi 18kg). Przede wszystkim foteliki tego typu montowane są wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Taki sposób, choć łatwiejszy w instalacji, jest jednak mniej bezpieczny dla dziecka, od montażu tyłem do kierunku jazdy. Co więcej, modele z kategorii 15-36 kg (lub od 100cm) nie posiadają 3- ani 5-punktowych pasów bezpieczeństwa. Dzieci, podróżujące w takich fotelikach, przypinane są pasami samochodowymi. Należy zatem upewnić się, że po zapięciu pasy będą miały odpowiedni przebieg względem sylwetki dziecka – na biodrach oraz na ramieniu. Chodzi o to, aby w razie wypadku pas rzeczywiście chronił, zamiast spowodować obrażenia u dziecka. W kontekście pasów bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na fotelik BRITAX ROMER KIDFIX i-Size.

Jest on wyposażony w system SecureGuard, który stanowi dodatkową ochroną dla okolic brzucha dziecka i jednocześnie utrzymuje pas bezpieczeństwa we właściwym położeniu. To najnowszy model z bardzo popularnej serii Kidfix, który jest już homologowany według wzrostu, a nie według wagi. Najnowsza, ale nie obowiązująca jeszcze norma 100-150 cm jest uznawana za odpowiednik normy wagowej 15-36 kg. Wobec powyższego należy stwierdzić, że ze zmianą fotelika samochodowego na większy nie należy się spieszyć. Z pewnością całkowicie wykluczone jest kupowanie go „na zapas”. Większość specjalistów zaleca, aby przesiadka na fotelik 15-36 kg nastąpiła nie wcześniej niż w okolicach ukończenia 4. roku życia. Oczywiście najważniejszym warunkiem powinna być również waga lub wzrost osiągnięty przez malucha.

Różne sposoby montażu

  Generalnie foteliki dla starszych dzieci są przystosowane do montażu z użyciem pasów bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ niektóre modele posiadają łączniki systemu ISOFIX. Doskonałym przykładem fotelika typu 15-36 kg, który można montować z wykorzystaniem systemu ISOFIX, jest model BRITAX ROMER Kidfix 2S.

System ISOFIX sprawia, że montaż staje się bardzo łatwy i szybki, eliminowana jest również możliwość nieprawidłowego montażu. Dzięki niemu fotelik może być zainstalowany w samochodzie i nie przypięty pasem nawet wówczas, gdy dziecko z nami nie podróżuje. Regulowana długość szyn ISOFIX oraz luźne oparcie umożliwiają dopasowanie oparcia fotelika do kąta nachylenia siedzenia samochodowego, zapewniając tym samym wygodną pozycję najmłodszemu pasażerowi. Ponadto ISOFIX ma również zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo ponieważ przy uderzeniach czołowych pasy samochodowe trzypunktowe którymi przypięte jest dziecko absorbują jedynie jego ciężar bez konieczności przenoszenia ciężaru fotelika, a przy zderzeniach bocznych utrzymują fotelik w miejscu i uniemożliwiają jego przesunięcie w stronę strefy uderzenia.

Istotne elementy fotelika 15-36 kg

  Dokonując ostatecznego wyboru fotelika z kategorii wagowej 15-36kg, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest siedzisko. Powinno być wyłożone grubą pianką i możliwie najdłuższe, ponieważ wpływa to na komfort podróży dziecka. Recaro Monza jest uznawana za jeden z najbardziej wygodnych dla dzieci fotelików. Bardzo ważnym elementem jest system osłon bocznych, które odgrywają niebagatelną rolę przy zderzeniu bocznym. Takie osłony są elementem konstrukcji fotelika Recaro Monza Evo Seatfix.

Przydatny jest również system regulacji poziomu nagłówka, który dopasowuje prawidłowy przebieg pasa naramiennego oraz jednocześnie zapewnia doskonałą ochronę głowy. Regulowany zagłówek jest jednak stosowany w większości fotelików kategorii 15-36 kg dlatego warto zadbać, aby spełniał on również istotną funkcję dla bezpieczeństwa dziecka.

Rozsądne zakupy

Pamiętaj o tym, aby każdy fotelik samochodowy mierzyć w sposób tradycyjny. Zapraszamy do naszego sklepu w Lublinie przy ul. Mełgiewskiej 26. Podczas wizyty w sklepie uzyskasz wsparcie od specjalistów i znacznie łatwiej będzie dopasować konkretny model do Twojego samochodu i Twojego dziecka. Jeżeli jednak jest to niemożliwe skontaktuj się z nami, na pewno Ci pomożemy! Jeżeli masz też upatrzony fotelik, który mierzyłeś w innym sklepie zapytaj nas o jego cenę! Zaskoczymy Cię!

Aby zakupić którykolwiek z fotelików Britax Romer z rabatem 10% wpisz w koszyku kod 10britax. Dla pozostałych fotelików wpisz kod fotelik10, a jego cena zostanie obniżona o 10%*!

*dotyczy fotelików niebędących w promocji.

Polecane

Oszczędzasz208,80 zł
BRITAX ROMER KIDFIX i-Size fotelik samochodowy

BRITAX ROMER KIDFIX i-Size fotelik samochodowy

998,00 zł789,20 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 882 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
supr sklep
2024-02-27
Wszystko przebiegło bez najmniejszych zastrzeżeń. Polecam serdecznie sklep "Neon"
pixel